sobota, 7 stycznia 2012

Kiełznanie oraz siodłanie.

Skoro pisałam już o czyszczeniu czas na siodłanie i kiełznanie. Wiele z was pewnie zadaje sobie pytanie co to znaczy kiełznanie. Słowo kiełznać pochodzi od słowa "kiełzno" inaczej wędzidło. Czyli kiełznanie to zwykłe zakładanie wędzidła.

Jeśli koń stoi w stanowisku (boksie) i jest przywiązany to zaczynamy od siodła. Zawsze siodłamy z lewej strony. Zacznijmy od tego że lewą reką chwytamy przedni łęk a prawą pod siodłem. Siodło podnosimy do góry i "zarzucamy na kłąb" PATRZ CZERWONA KROPKA NA ZDJĘCIU.

Następnie przechodzimy na prawą stronę i delikatnie opuszczamy popręg. Popręg zawsze powinien być zapięty z prawej strony gdyż zawsze z lewej go odpinamy. Siodło jest dobrze ułożone wtedy jeśli 2 palce mięszczą się między "łokciem" konia a popręgiem. Następnie zapinamy popręg na 2-3 dziurkę. Popręg podciągamy przed wsiadaniem i przed galopem.

Kolejny etap to kiełznanie. Zakładamy najpierw wodze na szyję. Następnie chwytamy w prawą ręke ogłowie tak aby trzymać paski policzkowe a wędzidło rozkładamy na lewej ręce. Po tej czynności podkładamy wędzidło pod pysk konia. Jeśli koń chwyci wędzidło należy prawą ręke podciągnąć do góry aby koń nie wypluł wędzidła. Następnie zapinamy podgardle oraz nachrapnik. NIEBIESKA KROPKA TO PODGARDLE A CZERWONA TO NACHRAPNIK. Nachrapnik jest prawidłowo zapięty jeśli 2 palce mieszczą nam się między pyskiem konia a paskiem. (mierzymy od spodu łba) A podgardle wtedy jeśli mieści nam się pięść między gardłem a paskiem.

PRAWIDŁOWE PODSTAWIENIE WĘDZIDŁA I TRZYMANIE OGŁOWIA W PRAWEJ RĘCE:

Dzięki za przeczytanie notki. Dajcie znać czy wam się podoba ;)

1 komentarz:

  1. Witam, jesli musze osiodlac i okielznac konia wchodzac do boksu i zalozyc ochraniacze na przednie nogi to od czego mam zaczac?

    OdpowiedzUsuń